Zahrada

Zahrada na podzim: Na co nezapomenout?

Zahrada na podzim: Na co nezapomenout

Pojďme sklidit, co jsme zaseli, a připravit zahradu k zimnímu spánku! Nechte se inspirovat rady a tipy na našem blogu, kde se dočtete, co vše obnáší zahrada na podzim, a na co nezapomenut před příchodem zimy.

Podzimní práce na zahradě

Začněte shrabáním spadaného listí i všeho, co by váš trávník mohlo dusit a šup s tím do kompostéru. Ovšem, ne všechno do kompostéru patří a vy si to můžete připomenout v našem článku „Jak založit kompost a jak správně kompostovat“. Další velmi důležité práce pro zazimování zahrady jsou odplevelení trávníku a následná péče o celý váš smaragdový skvost posekáním s vyšším střihem než standardně, vertikutací a přihnojením takovými travními hnojivy, která jsou bohatá na draslík a fosfor.

Jak pečovat o zahradu na podzim?

S podzimem přichází nejen práce na zahradě, ale i podzimní péče o vaši zahradu, a proto rostliny, které nesnesou tuhý mráz seřízněte, dopřejte jim blahodárnou zálivku a přemístěte je na zimní stanoviště. Ty rostliny, keře a stromky, které snesou zimu, ale mohou být choulostivější obalte agro textilií, a to těsně před prvním příchodem mrazu. Dopřejte jim také poslední dostatečnou závlahu pro lepší start do dalšího vegetačního období. Záhony zryjte a v nejlepším případě je pokryjte i organickým hnojivem. Trvalky ostříhejte a obklopte je vrstvou listí či zeminou.

Na e-shopu JIPOS.cz vám nabízíme zahradnické potřeby, které vám říjen na zahradě usnadní a zpříjemní. Vyberte si třeba zahradní foukač na spadané listí, kultivátor na trávu, mini hrabičky i motyčky na záhony, křovinořezy, zahradnické nůžky na živé ploty, ale i drtiče zahradního odpadu.

Na co nezapomenout na zahradě na podzim?

Uskladněte na suchém a bezmrazém místě i takové věci, které by vás běžně možná nenapadly, ale prodloužíte jim jejich životnost. Patří mezi ně například čerpadla a hadice, z nichž před uložením vypusťte všechnu vodu, vyprázdněné květináče a truhlíky i očištěné zahradní náčiní a stroje. Zkontrolujte také okapy u zahradního domku, které mohou být ucpané od napadaného listí stejně tak jezírka a nezapomeňte ani na zazimování fóliovníků a pařníků, které ocení hluboké přerytí hlíny, pokrytí chlévským hnojem a klid na jarní výsadbu.

Co vysadit na podzim?

Podzim je také ideálním časem pro výsadbu ovocných stromků, cibulovin, růží, okrasných rostlin i keřů. Pokud je vysadíte teď, už na jaře se budete kochat barvami usilovné práce na vaší zahradě. Tulipány, krokusy, narcisy, modřence, kosatce, sněženky, růže, magnólie, jabloně, hrušně, slivoně, rakytník, javor a mnohé další je ideální vysadit do podzimní zahrady a dopřát jim prostor, hloubku i vydatnou závlahu pro dostatečné zakořenění.

Užijte si podzimní práce i péči o zahradu s Jipos.cz!

Související příspěvky