Zahrada

Jak vyrobit zahradní kompostér z palet?

Jak vyrobit zahradní kompostér z palet?

Správná zahrada a pravý zahradník by se neměli obejít bez svého vlastního kompostéru. Snižování odpadu vyprodukovaného zahradou a z toho získané kvalitní hnojivo prakticky zdarma. Proč bychom se o tuto možnost měli připravit, když cesta k ní je tak snadná a díky tomuto článku zjistíte, že může být i laciná. Pojďme si vyrobit zahradní kompostér ze dřevěných palet a vytvořme si to pravé zahradní zázemí.

Co bude potřeba pro výrobu kompostéru svépomocí?

Na výrobu našeho nového kompostéru budeme potřebovat:

  • 4 palety, protilehlé musí mít stejnou velikost, sehnat se dají i zdarma, například ve stavebnictví
  • 5,6 m králičího pletiva, které nám kompostér bude chránit proti hlodavcům
  • 12 ks lustrových háčků
  • Hrst telegrafických svorek na upevnění pletiva
  • 3 m vázacího drátu (dvoumilimetrového) potaženého PVC
  • Tenký vázací ocelový drát
  • Nářadí: rýč, vrtačka, metr, kladivo, kleště, štípací kleště

Než se pustíme do výroby paletového kompostéru

Nejdříve si vybereme vhodné místo, kam kompostér umístíme, které by nemělo být na přímém slunci, aby nám obsah nevysychal a ani by neměl stát na zamokřeném místě, aby nedocházelo k hnilobným procesům. Je vhodné jej mít blízko kuchyně, abychom zbytky jídel nemuseli chodit vyhazovat daleko. Mysleme na to, že kompost bude třeba občas přeházet, nechme si vedle něj pro tento účel dostatečné místo, případně na přidání kompostéru dalšího.

Půdu před vložením kompostéru nakypřete rýčem, snadněji se do něj pak dostanou živé organismy potřebné pro správný rozklad obsahu kompostéru.

Jak vyrobit zahradní kompostér a kompostovat?

První tři palety si sestavíme mimo vybrané místo, abychom neudusali zrytou půdu. Horní strany palet budou stranami kompostéru vnějšími. Začneme stavět tak, že zadní stěnu (paletu) vložíme dovnitř boční stěny a navrtáme v horních i dolních rozích díry pro háčky, které do nich zatočíme. Jeden roh tedy bude disponovat 4 háčky – 2 nahoře a 2 dole. Stejně postupujeme i u druhé boční stěny.

Nyní všechny 3 palety svážeme pevně vázacím drátem za háčky. Přiložíme mezi boční stěny i poslední – přední paletu, která nám bude tvořit odnímatelnou část. Navrtáme díry v horních rozích palet a zatočíme poslední 4 háčky.

Poté paletu odejmeme a vyměříme na ni králičí pletivo, které připevníme na spodní stranu palety svorkami. Dále vyměříme pletivo na zbylé vnitřní stěny kompostéru, ustřihneme, a taktéž připevníme svorkami.

Nyní je čas přesunout kompostér na přichystané místo. Vložíme králičí pletivo i na podlahu, mělo by rozměr podlahy trochu převyšovat a svážeme opět vázacím drátem po zhruba 5 centimetrech.
Na závěr přiložíme přední stěnu opatřenou z vnitřní strany pletivem a svážeme nahoře háčky drátem. Dole je vážeme pouze za části palety zvenku.

Nevíte, jak založit kompost a jak se správně kompostuje? Podívejte se na náš druhý článek na toto téma.

Jipos vám přeje, ať se vám dílo podaří a kompost slouží vám i vaší zahradě!

Související příspěvky