Zahrada

Vertikutace trávníku a kdy ji provést?

Vertikutace trávníku a kdy ji provést?

Vertikutace neboli prořezávání trávníku a vrchní vrstvy půdy je způsob, jak odstranit zbytky zplstnatělé trávy a plevelu, které brání průniku vody, vzduchu a živin do půdy.

Vertikutací trávníku a vhodným načasováním dochází k omlazování trávníku a vy se po celou sezonu můžete těšit z dokonalého pohledu na smaragdový koberec.

Kdy provést vertikutaci trávníku?

S příchodem jara se začíná příroda probouzet ze zimního spánku, a proto se nejdůležitější vertikutace v roce provádí před prvním jarním hnojením, kdy už by měla být půda suchá. Nadále je důležité držet se pravidla, že čím je trávník hustější, tím je vertikutace důležitější.

Jak správně vertikutovat trávník?

Před každou vertikutací trávníku je důležité zbavit se odumřelé trávy, větviček, jehličí i spadaného listí. Po očištění povrchových překážek trávník velmi nakrátko posekejte a posléze prořežte (proveďte vertikutaci) do hloubky asi 3 mm, nejlépe příčně i podélně. Odpad po prořezání shrabte a odstraňte. Po vertikutaci je třeba travní plochu vydatně zalévat, aby trávník nezasychal.

Čím vertikutovat travní plochy?

Na menší až klasické zahradní plochy běžně postačí vertikutační hrábě. Na větší zahradní plochy je lepší použít mechanický nebo elektrický vertikutátor.

Související příspěvky