Auto-moto

Velký jarní úklid: Jak se starat o auto?

Velký jarní úklid: Jak se starat o auto?

Automobil si před létem opět žádá naši pozornost a pravidelnou péči. Ať už se do toho pustíte sami nebo své auto svěříte do rukou odborníků, podívejme se nejprve společně, jaké nástrahy vašeho čtyřkolového miláčka v létě mohou čekat.

Jarní údržba auta

Ještě na jaře je třeba se připravit na letní sezónu, kdy na náš vůz bude působit mnoho vlivů. Nejzásadnějšími z nich jsou vysoké teploty, s nimiž se potýká především chladící soustava. Věnujme jí tedy dostatečnou péči a vraťme ji před létem do perfektního stavu.

Prvním krokem by měla být kontrola chladící kapaliny, kterou doporučujeme měnit zhruba každé 2 roky nebo vždy s výměnou rozvodů. Kapalina si tak zachová schopnost zabraňovat korozi systému. Neopomeňme zkontrolovat také funkčnost čidla teploty chladící kapaliny, které zapíná přídavný větrák motoru. To je důležité především v kolonách a pro pomalý městský provoz. Posledním krokem kontroly chladící soustavy je kontrola termostatu.

Jarní úklid auta

Po technické stránce, která je rozhodně na prvním místě naší jarní péče, máme vše zkontrolováno a v pořádku. Teď se můžeme pustit do těch estetičtějších, a pro někoho, zvláště pro ženy, příjemnějších činností. Během zimy naše auto snáší spoustu nepříjemností, jako jsou nečistoty ze zablácených a prosolených silnic, drobky od vánočního cukroví apod.
Pojďme to vzít pěkně od podlahy.

 1. PODLAHA
  V interiéru auta trpí podlaha nejvíce. Vyjměte nejdříve všechny koberce, pořádně je vysajte a ty gumové umyjte teplou vodou s vhodným saponátem. Pak se pusťte do vysávání samotné podlahy auta včetně prostoru pod sedačkami a kufru.
 2. SEDAČKY
  Začněme opět vysáváním, protože do sedaček se dostane spoustu drobků od jídla, ale i prach ze vzduchu, spousta nečistot tak nemusí být ani vidět, berte proto vysávání důkladně. Poté sáhněte po čističi na čalounění a vyčistěte sedačky do hloubky.
 3. PRACH
  Zbavit se prachu z palubní desky a veškerého povrchu není nic složitého, pokud máte ty správné pomocníky. Podívejte se na nabídku na Jiposu. Prach bychom měli likvidovat nejen na jaře, ale pravidelně dle potřeby.
 4. OKNA
  Dobrý výhled je pro všechny spolucestující během jízdy důležitý. Pro řidiče je důležitý především z bezpečnostního hlediska, proto myjme okna také pravidelně, dle potřeby. V letních měsících jsou navíc nebezpečné mastné šmouhy způsobené mytím s nekvalitními prostředky. Pořiďte si na mytí kvalitní čistič oken speciálně do auta. Pro externí čelní sklo je skvělá letní směs do odstřikovačů, která získala ocenění DEKRA Automobil GmbH, za velmi dobrou schopnost odstraňování zbytků hmyzu
 5. KLIMATIZACE
  Čištěním klimatizace zajistíte nejen správnou funkci a delší životnost, ale zajistíte si tak i zdravější dýchání v autě. Pořiďte si dezinfekci klimatizace, s kterou máte vyčištěno během deseti minut a její účinnost je až 6 měsíců.

Jipos vám přeje, ať si užíváte letní teplé jízdy autem, ať už za dovolenými, výlety nebo jen do práce. Vězte, že v čistém a ošetřeném autě to bude jiná jízda!

Velký jarní úklid: Jak se starat o auto?