Zahrada

Jak pečovat o vodu v bazénu?

Jak pečovat o vodu v bazénu?

Rtuť teploměru šplhá vzhůru, venku to praží jako o život, slunce chodí spát pozdě, vítr se zatoulal do Himalájí, rostliny prahnou po dešti, zvířata si umanula netopýři život, stín vás dohání pouze ve vyšlapané stopě… tak takové parné letní dny je nejlepší prožít jen po bradu naložený v bazénu. Co vám je ale platný bazén bez křišťálově čisté vody?

Čím se voda v bazénu znečišťuje?

K létu patří koupání a největší vliv na kvalitu vody mají pot, zbytky opalovacích krémů a jiné kosmetické přípravky. Padající vlasy, nesprávně zvolený oděv, kvalita zdroje vody, utonulý hmyz, zbytky trávy a další nežádoucí nečistoty, které se při koupání smývají z kůže, nebo se do bazénu dostanou v nepřetržité permanenci. Mít bazén je skvělá věc, ale abyste si užívali vodní radovánky naplno, je potřeba o vodu v bazénu správně pečovat.

Jak udržovat bazénovou vodu, aby byla čistá?

K udržení čisté a zdravotně nezávadné vody v bazénu stačí pravidelná filtrace, sledování a úprava hodnot pH, dezinfekce vody, předcházení řasám i bakteriím a čištění samotného bazénu pro požitek z perfektního koupání.

Filtrace

Základem čištění každého bazénu je filtrační systém s odpovídajícím výkonem. U menších bazénů lze doporučit kartušové filtrace. U větších bazénů, které u uživatelů převládají se hodí pískové filtrace. Písková filtrace pracuje na přírodním principu filtrování vody přes křemičitý písek, který zachytává nečistoty. Pískovou náplň stačí vyčistit jednou týdně a kompletně vyměnit jednou za dva roky.

Hodnota pH

Sledování hodnoty pH je důležité pro správnou účinnost dezinfekčních prostředků. Ideální hodnota pH pro bazény je 6,8 – 7,2. Neopomínejte ani pravidelně sledovat koncentraci chloru ve vodě. Chlor má dezinfekční účinky a je vhodné jeho koncentraci udržovat na hodnotě 0,6 mg/l, aby byl účinný, ale nedráždivý pro styk s kůží.

Chlorová či bezchlorová dezinfekce?

Nejdůležitějším ošetřením bazénové vody je dezinfekce, všem známým chlórem. Čím vyšší teplota, tím vyšší koncentrace na udržení nezávadnosti vody. Pro kontrolované dávkování chlorové dezinfekce jsou vhodné speciální dávkovače. Ačkoliv jsou chlorové přípravky účinné a zcela nezávadné, k ošetření vody v bazénu se používají i bezchlorové chemie, které fungují na bázi aktivního kyslíku a jsou šetrné k citlivé lidské pokožce hlavně u malých dětí a alergiků na chlór.

Bazénový vysavač

Nečistoty ze dna a stěn bazénu odstraníte hravě speciálním bazénovým vysavačem. Čistění bazénovým vysavačem spočívá v nasání vody i s nečistotami, kde voda projde přes vysavač zpět do bazénu, ale nečistoty se zachytí ve filtraci vysavače. Nabídka bazénových vysavačů je široká a vy můžete vybírat od ručních až po ty automatické, které práci odvedou za vás.

Teleskopické síťky

Velkým pomocníkem na spadané listí, hmyz, nanesenou trávu a jiné nečistoty, držící se na hladině vody v bazénu jsou bazénové síťky, ideálně s teleskopickou tyčí, která z jednoho místa dosáhne kamkoliv. Taková pomůcka se vám bude hodit každý den na nejrychlejší vyčistění naplavených nečistot z bazénové vody před samotným relaxem.

Jipos.cz vám přeje nádherné léto v průzračně křišťálově čisté bazénové vodě!

Související příspěvky