Zahrada

Jaké rostliny se vysazují či vysévají na podzim?

Jaké rostliny se vysazují či vysévají na podzim?

Co dělat na podzim na zahradě, abyste se další rok mohli těšit z úrody? Nejste si jisti, co vysadit či vyset v podzimních měsících? Na našem blogu vám poradíme, které rostliny, keře i stromy je nejlepší vysadit na podzim i jak se postarat o podzimní trávník.

Je podzim ideální čas na výsadbu?

Nejen sklizeň se na podzim hlásí o své slovo, ale zahrádkáři by neměli otálet ani s výsadbou dřevin, cibulovin a trvalek. Protože právě podzimní říjen je ideální čas na výsadbu i výsev jarní krásy, aby se správně ujala a přezimovala.

Co vysazovat na podzim?

Podzim v zahradě vybízí k výsadbě nových ovocných stromů, okrasných dřevin i keřů od poloviny října do prvních mrazíků. Při výsadbě je nutné dopřát stromům dostatečný prostor a péči, aby správně zakořenily a poskytly tak chutnou úrodu. Už se vaše zahrada pyšní jabloní, hrušní, slivoní, třešní, rakytníkem, fíkovníkem, vinnou révou, magnolií, růží, okrasnou sakurou či javorem? Pak je nejvyšší čas ji takovým skvostem obohatit.

Jaké rostliny jsou ideální k podzimní výsadbě?

Cibuloviny jako sněženky, hyacinty, krokusy, tulipány, kosatce, modřence nebo narcisy jsou tou pravou volbou k podzimní výsadbě. Jejich cibulky vysazujeme na slunnější zahradní místa a dvakrát až třikrát hlouběji, než je velikost cibulky. Ze zeleniny a bylinek pak možno vysévat česnek, cibuli, ředkvičky, mrkev, petržel, natě, kerblík, špenát, rukolu a mnohé další.

Jak pečovat na podzim o trávník?

Myslete na to, že jste o svou zelenou krásu pečovali po celý rok a jakmile začne padat listí ze stromů, udržujte ho stále upravený a spadané listí neodkládejte až na jaro. Pod spadaným a zvlhlým listím se tvoří plísně, tráva se narušuje a nemá prostor vzrůstu a finálně se začnou tvořit plošky, které bude potřeba na jaře opět osít. S odstraňováním spadaného listí se zaměřte i na plevel a ke konci října přichází vhodná doba na travní hnojivo s vysokým obsahem draslíku, který odolává vymrzání trávníku.

Z e-shopu Jipos.cz doporučujeme pořídit elektrický vysavač neboli foukač listí, jako vhodnou investici k usnadnění práce se spadaným listím. Pokud jste zastánci staré dobré klasiky, vyberte si z našeho e-shopu ideální hrábě do ruky a ku práci zdar!

Kam se spadaným listím?

Pokud pečujete o svou zahradu intenzivně, vyplatí se vám investice do zahradního kompostéru, který umožňuje zpracování hospodářských a domácích odpadů na vlastní vysoce kvalitní kompost, který chrání půdu před okoráním, potlačuje růst plevele, dodává do půdy živiny potřebné pro růst rostlin a chrání kořínky rostlin a mikroorganismy při teplotních výkyvech. Jipos.cz vám nabízí zahradní kompostéry, lišící se cenou, která je přímo úměrná objemu kompostéru i oceněným vlastnostem.

U spadaného listí si dejte pozor pouze u stromů ořechu, jírovce a dubu. Jejich listy obsahují vysoké množství tříslovin, které do kompostu nepatří, protože se rozkládají velmi pomalu.

Spadané listí se může využít i jako ochrana před mrazem u čerstvě zasazených dřevin, a to nejlépe v kombinaci s jehličím. U vzcházejících rostlin, zeleniny, bylinek a na skalky použijte před příchodem mrazů netkanou textilii.

Barevný podzim na vaší zahradě přeje, JIPOS.cz.

Související příspěvky