Dům a stavba

Přichází zima: Nestihli jste dostavět zděný dům?

Přichází zima: Nestihli jste dostavět zděný dům?

Říkali jste si, že na letošní Vánoce už určitě budete bydlet ve svém? Přichází zima a pomalu musíte většinu stavebních prací odložit na jaro? Přemýšlíte, jak ochránit nedostavěný dům před zimou? V Jipos.cz jsme si pro vás připravili malého průvodce stavbou domu.

Jak ochránit nedostavěný dům před zimou?

Přerušení práce na stavbě je přímo úměrné počasí, které nám zimní období každoročně přináší. Pokud jste nestihli dokončit hrubou stavbu, doženete to na jaře, ale co je potřeba udělat na nedostavěném domě, abyste ho zabezpečili a připravili na zimu?

Jak na venkovní stavební práce?

Stavba zděného domu je náročný projekt, a to především časově. Aby vše běželo podle plánů, je vhodné celý proces výstavby zajistit tak, aby většina prací skončila před začátkem zimy. Vždy ne kvůli teplotním změnám, vlhkosti, větru, dešti, sněhu, ale krátkým dnům a brzkému stmívání. Tradiční stavební pravidlo tedy zní, že venkovní stavební práce by měly probíhat od jara do poloviny podzimu, kdy je nutné hrubou stavbu zazimovat a vrátit se na její stanoviště až s příchodem jara.

Proč zazimovat nedokončenou stavbu?

Pokud skončíte u hrubé stavby a nastanou nepříznivé podmínky pro její dokončení, neuspěchejte a raději dokončení uspěte, jedině tak si konstrukce sedne a všechny použité materiály se vzájemně propojí, dotvarují, srovná se vlhkost a postupně stavba vyschne, což oceníte především později při obkládání dlažbou, pokládce podlah, krytin a dalších interiérových prací.

Jak v zimě chránit nedostavěný dům?

Pro hrubou stavbu je nejdůležitější střecha, která celou konstrukci zazimuje a ochrání před sněhem a jinými povětrnostními vlivy. Stihli jste svépomocí či součástí projektu dokončit stavební práce až po střechu? Pokud ne, pak bude nejrychlejší vytvoření provizorního krovu a pokrytí plachtou, kterou bude nutné pravidelně kontrolovat.

Na okenní a vchodové otvory jsou ideální fólie, polystyren či dřevěné kryty na jejich výplň. Máte v plánu vnitřní „suché“ práce přes zimu? Pak nezapomeňte zajistit odpovídající vytápění i osvětlení v objektu pro plynulejší provoz.

Při každé návštěvě stavby, ať už ji stavíte svépomocí nebo kontrolujete práce na stanovišti, je důležité v první řadě myslet na bezpečí. Proto se vybavte ochrannými pracovními pomůckami z e-shopu Jipos.cz, kde najdete vše potřebné pro vaši stavbu a dům.