Dům a stavba, Zahrada

Dům a stavba: Jak na oplocení pozemku?

Jak na oplocení pozemku

Zvažujete oplocení svého pozemku? Skvělá volba! Oplocení je důležitou součástí celého bydlení. Je to radost spojená s jistou mírou zodpovědnosti. V tomto článku naleznete rady a tipy při stavbě oplocení: co musíte, co byste měli a co všechno byste mohli.

Co vše bude potřeba k oplocení pozemku?

Od 1. 1. 2018 jsou výrazně zjednodušené podmínky pro stavbu plotu. Legislativa uvádí, že již není zapotřebí souhlas sousedů, stavební povolení ani hlášení stavebnímu úřadu, kromě pár výjimek.

Kdy musím ohlásit stavbu plotu:

  • Plot hraničí s veřejným prostranstvím či komunikací.
  • Výška plotu přesahuje 2 metry.
  • Pozemek či stavba je v památkově chráněném území či památkové zóně.
  • Pozemek se nachází v nezastavěném území.
  • Stavba plotu vyžaduje zemní práce či terénní úpravy.
  • Území hl. m. Prahy má přísnější pravidla.

Pakliže splňujete některou z výše uvedených výjimek, nemějte ani tak obavy, nečeká vás žádný složitý proces.

Tipy: jak zvolit plot

Při výběru svého nového oplocení musíme myslet na několik důležitých bodů, aby nám v budoucnu plot sloužil ve všech směrech tak, jak od něj očekáváme. V prvé řadě vyberte typy plotu (materiálů) dle svých požadavků na míru zabezpečení pozemku. Plot z pletiva se dá mnohem snáze překonat než zděný plot apod. S bezpečím úzce souvisí i vaše soukromí, pokud vám nevadí pohledy kolemjdoucích, klidně volte řídké ploty. Myslet bychom měli i na urbanistické začlenění našeho pozemku, například pokud stojí mezi řadovými domky, které mají všechny dřevěný bílý plot, pak černý kovový nebude tou pravou volbou. Máte pejska, který vám bude pobíhat na zahradě? Pak hodně nízký plot (možnost přeskočení) či pletivový nezapuštěný (možné podhrabání) též nebude to pravé ořechové.

V neposlední řadě při stavbě oplocení svého pozemku myslete na jeho členitost. Pokud nemáte zcela rovný povrch, ne všude vám budou pasovat všechny druhy plotů.

Velkou výhodou opocení pozemku je možnost kombinace různých typů plotů. Před pletivo můžeme vysázet živý plot. Tam, kde chceme mít soukromí, postavíme hustý plot. Na straně, kde nám půjde především o estetiku, zvolíme ozdobný kovový či kamenný plot.

Typy plotů

Druhů oplocení je opravdu hodně a po zhodnocení všech našich požadavků na funkci i vzhled plotu, bude konečné rozhodnutí nejspíše záviset na ceně, která se může lišit opravdu významně. Podívejme se na několik základních typů plotů.

PLOT Z PLETIVA
Plot z pletiva patří mezi nejlevnější varianty. Je praktický, zato však ne zcela estetický. Pletivové ploty jsou pozinkované, svařované či poplastované. Poplastované pletivo je levné a nemusíte ho natírat. Při manipulaci s ním se však dost nadřete. Snadnou manipulaci slibuje pletivo pozinkované. Nejpevnější, a tudíž i nejkvalitnější je pletivo svařované. Podívejte s na video návod, jak postavit plot z pletiva.

LAŤKOVÝ PLOT
Přírodní dřevěný plot z latěk je jednou z nejoblíbenějších variant. Takové oplocení může být nízké, vyšší, řídké, husté i zcela neprůhledné. Výběr máme z několika druhů dřeva, které však můžeme natřít jakoukoliv barvou, oblíbené jsou přírodní. Laťkový plot se hodí jak do města, tak i do vesnice.

ŽIVÝ PLOT
Živý plot může být zcela úchvatný, ve spojení pak s rostlinami na zahradě je to slast pro oči. Jako menší nevýhoda se může zdát jeho nutnost pravidelné údržby a také to, že není neproniknutelný cizím osobám. Dále pak nějakou dobu trvá, než vyroste do požadované velikosti.

KAMENNÉ OPLOCENÍ
Ploty z kamenného materiálu jsou poměrně nákladnější, avšak jejich následná údržba je zcela minimální. Ne úplně všude se kamenné oplocení hodí, zvažte tak dobře tuto volbu, případně pak druhy kamene.

GABIONOVÉ KONSTRUKCE
Netradiční, zato však stále modernější řešení oplocení, představuje drátěnou klec, jež je vyplněna přírodním kamením. Poměrně strohý vzhled pak může krásně doplnit zelená výsadba okolo tohoto plotu.

Jipos vám přeje, ať vám váš nový plot dělá nejen radost, ale ať plní všechny vaše požadavky po celá dlouhá léta.

Související příspěvky