Zahrada

Přichází jaro: co dělat na jaře na zahradě?

Přichází jaro: co dělat na jaře na zahradě?

Skončila zima a první jarně hřejivé sluneční paprsky začínají vybízet k práci na zahradě. Je na čase připravit zahradu na sezonu? Co dělat na jaře na zahradě? A jakých zahradnických prací se na jaře určitě nevyhnete?

Jak pečovat o trávník s příchodem jara?

Váš trávník se nenávratně zbavil sněhové pokrývky, je tedy na čase z něj vyčesat odumřelá stébla trávy, zbytky listí a mech. Vertikutačními hráběmi trávník důkladně provzdušněte a jakmile dosáhne výšky minimálně 8 cm, můžete ho oživit posekáním do výšky 5 cm. Trávník můžete přihnojit a začít zalévat podle potřeby.

Začínáte připravovat vaši zahradu krásnou a plodnou?

Vzrostlé stromy a živé ploty je vhodné zkrátit i prořezat, aby zhoustly, a to nejlépe křovinořezem či vhodnými nůžkami na živé ploty. Pokud chcete keře rozmnožit, řízky si naděláte z tvrdých dřevnatých částí. Růžím prospěje přihnojení a prořezání. Záhony s trvalkami pokryjte mulčem, omezí růst plevele a udrží půdu vlhkou, ruku v ruce si přihnojením připravujete půdu i pro letničky. S oteplováním se začnou množit škůdci v zahradě i sklenících, zasáhněte proti nim včas pomocí ekologických přípravků.

Jaké květiny, keře a stromky na jaře vysazovat?

Na jaře se vysazují jarní cibuloviny, krokusy, bledule, sasanky, lilie, tulipány, narcisy, hyacinty a další. Do konce dubna se mohou vysazovat stromky a keře, které dobře zalévejte, aby stihly do letních dní zakořenit. Vhodná doba je pro výsadbu například maliníku, ostružin, angreštu i rybízu. Probuďte jahodníky odstraněním všech suchých listů a opatrným nakypřením půdy. Pro plodnost jahodníků a úrodnost půdy jsou nejlepší organická hnojiva, která si můžete sami vyrábět ve vhodném kompostéru.

Je s příchodem jara ideální doba na výsev letniček?

Ano. Semena letniček se vysévají do pařenišť nebo uskladňují ve sklenících, jelikož jsou pořád citlivé na jarní mrazíky. Předpěstujte si i vy sazeničky afrikánů, které mají účinek při odpuzování háďátek, nebo aster, kosmatců, slaměnek, gazánií, hvozdíků a na e-shopu JIPOS.cz můžete vybírat z široké nabídky ručního zahradního nářadí pro údržbu i sklizeň.

JIPOS.cz vám přeje příjemný čas jarního zahradničení!

Související příspěvky