Auto-moto

Jak vybrat sněhové řetězy?

Jak vybrat sněhové řetězy?

Patříte mezi nadšence, kteří odpočítávají dny do prvního letošního sněhu? Těšíte se, až se konečně vydáte na zasněžené svahy? Pokud budete vyrážet autem, nepodceňte zimní výbavu svého vozu. Součástí autopříslušenství a zimním doplňkem povinné výbavy automobilů jsou sněhové řetězy, které zajistí vašemu vozu zvýšenou přilnavost pneumatik při jízdě na sněhu a ledu.

Jaké sněhové řetězy zvolit?

Pro správné upevnění sněhových řetězů je nutné zvolit vhodnou velikost. Nejdůležitějším parametrem je druh vozidla a rozměr pneumatik. Pořizujete si sněhové řetězy na osobní vůz o hmotnosti do 2 tun, nebo jste majitelem SUV, dodávky či těžšího užitkového vozu do 7,5 tun?

Sněhové řetězy pro vozy do 2 tun

Mezi vozy o hmotnosti do 2 tun patří osobní automobily, u kterých stačí nasazovat sněhové řetězy pouze na hnací nápravu, většinou tedy na přední kola, ale existují i výjimky mezi osobáky ve sportovnější verzi, které mají zadní náhon, u nichž směrují sněhové řetězy na kola zadní.

Sněhové řetězy pro těžší vozy do 7,5 tun

Vozy s pohonem 4×4 o hmotnosti do 7,5 tun jsou těžší, proto se sněhové řetězy kupují ve dvou párech a nasazují se na všechny čtyři kola. K masivnějším vozům seženete sněhové řetězy zesílené a k vyššímu zatížení. Ve všech případech platí, že nasazené sněhové řetězy umožňují jízdu rychlostí 50-60 km/h a zvyšují spotřebu paliva.

Jaké pořídit sněhové řetězy podle rozměru pneumatik?

V případě špatně zvolené velikosti sněhových řetězů může při jízdě dojít až k poškození pneumatik, v lepším případě nepůjdou pouze nasadit. Proto před výběrem padnoucích sněhových řetězů hraje velkou roli i rozměr pneumatik, na které řetězy pořizujete. Jednotlivé hodnoty na pneumatice znamenají průměr, šířku a výšku (např. R15 185/60).

Zákonná povinnost sněhových řetězů

V České republice není povinnost vozit v zimním období sněhové řetězy v autě, ale tu a tam narazíte na označené úseky příkazovou značkou – Sněhové řetězy, a v těchto trasách je povinnost řetězy nasadit, jinak riskujete peněžní a bodové sankce. A jak je to u evropských sousedů?

Evropské země, kde jsou sněhové řetězy povinnou zimní výbavou: Slovensko, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Albánie, Makedonie, Turecko, Bulharsko, Norsko.

Evropské země, kde je povinnost mít nasazené sněhové řetězy na vyznačených trasách: Česká republika, Polsko, Německo, Maďarsko, Itálie, Srbsko, Rumunsko, Švýcarsko, Francie, Španělsko, Portugalsko.

Rady a tipy na závěr?

Nejspolehlivějším a nejodolnějším typem sněhových řetězů jsou ocelové se šikmou stopou, s příčkami, nebo žebříčkové. Vyjímají se pro svou snadnou montáž i demontáž, stabilitu a přilnavost. Všechny výhody těchto typů řetězů se odráží ve vyšší ceně, ale zaručí vám klidnou cestu na lehce i dramaticky zasněženém povrchu. Chemické sněhové řetězy neboli nástřiky pneumatik a textilní sněhové řetězy, nemají dlouhou trvanlivost.

  • Sněhové řetězy vybírejte kvalitní a vyhněte se alternativám i náhražkám.
  • Vyzkoušejte si nasazení řetězů nanečisto v případě první zkušenosti, ale i před odjezdem do zasněžených krajin.

Se sněhovými řetězy do nepohody vám přejeme pohodovou jízdu JIPOS.cz.

Související příspěvky