Dílna

Máte v dílně zimu?

Mate v dilne zimu

Mít svou vlastní dílnu je radost. Máte své místo, kde se odreagováváte, děláte radost sobě i ostatním, kutíte si. Taková dílna ale není jen o radostech, jsou zde i povinnosti a zodpovědnost za dílenské nářadí a materiály, a to zvláště v zimě. V Jipos.cz jsme pro vás připravili pár rad a tipů, aby vám dílna dělala radost v každém ročním období.

Jak správně pečovat o nářadí v dílně?

Pokud máte dílnu v domě, kde se topí, to je pravým požehnáním, dál číst ani nemusíte. S těmi ostatními jdeme dále, abychom si ujasnili, jaké nářadí v dílně během zimy trpí, a na jaké naopak mráz vliv nemá žádný.

NÁŘADÍ V DÍLNĚ

Nářadí je většinou ze dřeva a kovu. Těmto materiálům nedělá dobře pobyt mimo dílnu. Vadí jim mráz, sníh, přílišná vlhkost, vysoké i extrémně nízké teploty. Kovovým částím hrozí koroze, dřevěným pak rychlý rozklad. Pokud svou dílnu nemáte vytápěnou, doporučujeme kovové části nářadí přes zimu uložit do technického oleje nebo nafty.

ELEKTRICKÉ NÁŘADÍ

Nářadí na elektřinu nijak nepodléhá nízkým teplotám. Problém vzniká s vlhkostí, proto toto nářadí uchovávejte v místnosti s cirkulací vzduchu a kde se nesráží voda. Pokud budete v zimě pracovat s elektrickým nářadím, doporučujeme před tím nářadí zahřát buď na slunci nebo ve vytápěné místnosti. Příliš prochladlý akumulátor není totiž schopen vykazovat vysoké proudové požadavky – nemusí naskočit hned a může dojít k poruše.

STAVEBNÍ MATERIÁLY

Cementové, maltové nebo spárovací hmoty, izolační materiály (nátěry, betonové směsi) a další výrobky by se měly skladovat především v suchu. Mráz jim příliš nevadí, zato déšť a sníh, který snadno poškodí papírové obaly, a tím se k materiálu může dostat voda, ano. Nedoporučujeme ani při suchých mrazech nechávat stavební materiály venku, protože vzdušná vlhkost snadno do obalů pronikne.

BARVY A LAKY

Obavy o nátěrové materiály v zimě jsou na místě, pokud skladujeme hmoty na vodní bázi, tedy různých vodních disperzí. Barvy na bázi organických rozpouštědel mrazu odolávají. Totéž platí u olejových nátěrů a lacích. Pokud tedy ve své dílně v mrazivém počasí neplánujete topit, doporučujeme barvy a laky přemístit do místnosti vytápěné.

U nástrojů jako jsou benzínové řetězové pily, sekačky či třeba křovinořezy doporučujeme odčerpat zbývající náplně, protože jim neprospívá přemrznutí a může tak docházet k znehodnocení palivové směsi i mazacích olejů. Tyto kapaliny v kanystrech pak opět nejlépe uchovávat na místě, kde neklesá teplota pod bod mrazu.

Co dělat, když je v dílně zima?

Nejlepším řešením, abyste následně nemuseli nic z výše uvedeného řešit, je udržovat v dílně teplotu nad bodem mrazu. Podívejte se na Jipos.cz na nabídku kvalitních topidel, které nenechají zmrznout ani vaše nářadí, ani vás.

Související příspěvky