Aktuality

Jak vyrobit roušku a jak o ni pečovat?

Jak vyrobit roušku a jak o ni pečovat?

V průběhu nákazy COVID-19 panuje v Česku naprostý nedostatek respirátorů a roušek. Jak si doma vyrobit roušku, jak o ni pečovat a proč ji vůbec nosit? Poradíme vám, co budete potřebovat k její výrobě krok za krokem.

Jak roušku nosit a jak se o ni starat?

Celková situace v ČR se mění každým dnem, proměnil se tedy i názor na nošení roušek. Nikdo snad už nepochybuje o tom, že je rouška nutnost. Ano, pro všechny! Nosit roušku ovšem nestačí, je potřeba ji nosit správně a ideálně o ni pečovat.

Důležité: Rouška by měla dobře přiléhat k obličeji, pokrýt ústa a nos!

Důležité: Roušku byste měli po každém použití důkladně sterilizovat a tím ji zbavit možných virů a bakterií! K vyvaření vám postačí hrnec s vroucí vodou po dobu až 5 minut. Po vychladnutí vody vyjměte roušku a po následujícím uschnutí roušku z obou stran přežehlete.

Důležité: Roušku byste měli správně skladovat, nejlépe v uzavřené vydezinfikované nádobě!

Návod: Jak vyrobit roušku.

Na podomácky vyrobenou roušku budete potřebovat 100% bavlněný materiál o rozměrech 1x 20×20 cm a 2x 3,5×100 cm, šicí stroj a nit.

  1. Na dvou protilehlých stranách připraveného čtverce látky zahněte 2×0,5 cm a prošijte.
  2. Dle střihu si udělejte nástřihy, které výrazně usnadní tvorbu skladů, zažehlete a zajistěte ještě špendlíky.
  3. Pruhy – okraje po celé délce zahněte cca 0,5-0,7 cm a zažehlete, poté přeložte ještě na půl a znovu zažehlete.
  4. Do takto připravených proužků vložte do středu zažehlenou roušku, schovejte do něj její nezačištěný okraj a zajistěte špendlíky.
  5. Špendlíky zajistěte i celý zbytek proužku.
  6. Konce proužku rozložte, zahněte 1 cm dovnitř a opět poskládejte dle zažehlení. Zajistěte špendlíkem.
  7. Celé proužky prošijte.
  8. Rouška je na světě.

Přehledný video návod, který už stihl nasbírat 1,6 milionu zhlédnutí (21. 3. 2020), na svém YouTube kanále zveřejnila třeba oděvní designérka DAYA. Doplnila ho také konkrétními střihy roušek.

Zůstaňte doma, a pokud už budete muset vyjít ven, pak vždy v roušce, protože „moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě“. Pevné zdraví všem přeje JIPOS.cz, společně to zvládneme!